iLoveServis Blog

Stačí vyčistit! Výměna součástek je často zbytečná.

Napadlo by vás, že nejčastějším úkonem v servisu mobilních zařízení není výměna součástek, ale obyčejné čištění? Tedy alespoň v našem servisu iLoveServis.

Zákazníci k nám často chodí řešit problémy s mikrofonem, sluchátkem nebo nabíjecím konektorem. Nervózně se ptají, kolik bude stát výměna. Baví nás sledovat jejich úlevu, když se dozví, že postačí pouhé vyčištění.

Čím a jak se mobilní telefony nejčastěji zanášejí?

Prach je přítomen všude — v ovzduší, na polici, v kabelce, v kapse… Nelze se mu vyhnout. A přestože jsou audio komponenty ve sluchátkách a mikrofonech chráněné síťkou, právě na této síťce prach zůstává a zanáší vstupy a výstupy zvuku. Zvuk je pak tlumený, deformovaný  — ať už na vaší straně nebo straně volaného.

Nabíjecí konektor žádnou ochranu před prachem nemá, a tak opakovaným nabíjením se drobné prachové částice zatlačují hlouběji do zařízení. Výsledkem je pomalé nabíjení, opakovaný výpadek spojení s nabíječkou, nerozpoznání certifikovaného příslušenství nebo dokonce poničení samotného konektoru.

Když spadne mobil do vody, je to často situace končící peprnými slovy. Ale problém může udělat i pár kapek sladkého nápoje. Cukr totiž dokáže skvěle zalepit a ucpat důležité komponenty. Velké, ale stále řešitelné problémy napáchají také krémy, oleje a make-up.

Raritou nejsou ani cizí předměty v konektorech pro nabíječku a sluchátka. Rýže, těstoviny, malé kousky plastu, papír, nehty — i do tak malých otvorů se toho vejde překvapivě mnoho.

Kovový prach je obzvláště nebezpečný. Zpravidla se usazuje ve sluchátku, protože obsahuje magnety, které kovový prach logicky přitahuje. Velmi často zde dochází k nezvratnému poškození. Kovový prach je tak drobný a jemný, že poškozuje membrány audio dílů. V tomto případě čištění často nepomáhá a musí se díly vyměnit. Pokud pracujete v prostředí, kde je kovový prach všudypřítomný, chraňte svůj mobil plně uzavíratelným obalem — nejlépe koženým, koženkovým nebo plastovým. Textilní pouzdra kovový prach propouští.